Hafta Hafta Hamilelik

Hafta hafta gebelik belirtilerinden, anne karnında bebek gelişimine gebelik takibini adım adım yapman için merak ettiğin tüm detaylar hafta hafta hamilelik sayfamızda!

 • 1. Hafta
  Hamileliğin İlk Haftası

  Hamilelik, erkekten gelen spermin kadında var olan yumurtayı döllemesi sonucunda zigot denilen döllenmiş yumurtanın rahim içerisinde gelişmesi sonucu oluşan canlı dokudur. Söz konusu gelişimin kadın dokusu ve fiziğinde meydana getirdiği dönem de hamilelik süreci olarak isimlendirilir.

 • 2. Hafta
  2 Haftalık Gebelik

  Hamileliğin doğal bir süreci olarak her hafta bedeninizde pek çok değişim yaşanır. Fakat hamileliğin 2. haftası hiç kuşkusuz en hızlı değişimin yaşandığı zaman dilimidir.

 • 3. Hafta
  3 Haftalık Gebelik

  Hamilelik, birçok çift için oldukça heyecanlı bir şekilde beklenilen ve büyük önem taşıyan bir süreçtir. Hamileliğin en kritik dönemleri içerisinde yer alan 3 haftalık gebelik, henüz erken bir dönemmiş gibi görünse de aslında gebelik için son derece belirleyici bir aşama olarak kabul görür.

 • 4. Hafta
  4 Haftalık Gebelik

  Kadınların yaşadıkları hassas ve duygusal dönemlerin başında gelen hamilelik süreci, aynı zamanda her hafta bebek gelişiminde ve anne bedeninde değişikliklere yol açan, doktorunuz tarafından titizlikle takip edilmesi gereken heyecanlı, mutlu bir 9 ayı da temsil eder. 4 haftalık gebelik sürecinde ise anne adayının ruh halinde ani değişiklikler olabilir.

 • 5. Hafta
  5 Haftalık Gebelik

  Gebeliğini öğrenen anne adayının hafta hafta gebelik takibi yapmaya başladığı dönemler arasında yer alan 5 haftalık gebelik periyodu, hamileliğin kesinleştiği haftadır. Evde yapılacak olan gebelik testlerinin en iyi sonucu vermesi açısından en uygun dönem olan 5 hafta gebelik, ayrıca erken dönem hamilelik belirtilerinin de başladığı aşamadır.

 • 6. Hafta
  6 Haftalık Gebelik

  6 haftalık gebelik dönemi içerisinde, bebeğiniz ortalama olarak mercimek büyüklüğüne erişmiş olur. Ancak bu haftayı tamamladığınızda ise bunun üç katı kadar büyümüş olur. Gebelikte 6. hafta içerisinde bebeğinizin burnu, ağzı ve kulakları şekillenmeye başlar.

 • 7. Hafta
  7 Haftalık Gebelik

  Tarifi mümkün olmayan, eşsiz duyguların açığa çıktığı serüvenin başlangıcı olan hamileliğin ilk haftalarında anne adaylarında bazı değişimler hissedilir. Anne adayı, kendi vücudunda gözlemlediği değişimlerin haricinde, duygusal iniş çıkışlar da yaşayabilir.

 • 8. Hafta
  8 Haftalık Gebelik

  8 haftalık gebelik, hamilelik belirtilerinin iyice kendini gösterdiği ve bebeğinizin ikinci ayını doldurmaya başladığı dönem olarak bilinir. Bu dönemde bacakları, perdeli elleri, burnu, göz kapakları ve sırtı gelişmeye başlamış olan bebek, artık 1 cm boyuna ulaşarak büyümeye devam eder.

 • 9. Hafta
  9 Haftalık Gebelik

  Gebelik takibi yapan anne adayları, 9. haftaya geldiklerinde gebeliğin ilk 3 aylık dönemi olarak adlandırılan birinci trimesterin son ayının ilk haftasına girdiğini bilir. Günden güne anne adayı ve bebekte değişimler yaşanan hamilelik serüveninde 9. hafta; gebelik kronik yorgunluk, sık sık idrara çıkma, bulantı ve sürekli aç hissetme şikayetlerinin en fazla görüldüğü haftadır.

 • 10. Hafta
  10 Haftalık Gebelik

  Anne karnında her geçen gün biraz daha büyüyen bebek, 10 haftalık gebelik dönemine ulaştığına göre artık bir embriyo değildir. Bu, tıp literatüründe "fetüs" olarak ifade edilir.

 • 11. Hafta
  11 Haftalık Gebelik

  11 haftalık hamilelik döneminde bebeğin boyu yaklaşık 2,54 ile 3,81 cm arasında değişir. Bebeğin uzunluğu ise yaklaşık olarak olgunlaşmış bir ceviz kadardır. Bu halinde dahi bebeğiniz karnınızda oldukça gelişmiş bir haldedir.

 • 12. Hafta
  12 Haftalık Gebelik

  Hamilelik süreci üç ayrı dönem olarak ele alınır. Bu dönemlerin her biri trimester olarak adlandırılır. İlk trimester dönemi ise hamileliğin 12. haftasının sonuna kadar olan zaman dilimini kapsar. İlk trimester, yani gebeliğin 12. haftasının sonunda bebeğin boyu ortalama 4 ya da 7 santim, ağırlığı ise 14 ile 20 gram arasındadır.

 • 13. Hafta
  13 Haftalık Gebelik

  Hamileliğin 13. haftasında bebek bir bezelye büyüklüğüne ulaşır. Başlarda vücuda göre büyük görünen bebeğin kafası, bu haftalarda vücuduna göre daha orantılı hale gelmeye başlar. 13 haftalık gebelikte, anne karnındaki bebeğin artık bir parmak izi bile vardır.

 • 14. Hafta
  14 Haftalık Gebelik

  Gebeliğin 14. haftasında, yaklaşık  10 cm büyüklüğünde ve 60 gr kütleye sahip olan küçük bebeğin göz ve beyin gelişimi şekillenmeye başlar. Bununla birlikte, bebeğinizin yanak gelişimi devam eder ve ağız çatısı oluşur.

 • 15. Hafta
  15 Haftalık Gebelik

  Hamilelik sürecinin en önemli dönemlerinden biri olan 15. hafta, gelişmeye hızlı bir şekilde devam eden bebeğinizin yaklaşık 65 gram ağırlığa ulaştığı dönem olarak da bilinir. 15. hafta gebelik; bebeğinizin tat alma duyusunun geliştiği, kemiklerinin sertleşmeyi sürdürdüğü ve eklemlerini büyük ölçüde hareket ettirebildiği bir haftadır.

 • 16. Hafta
  16 Haftalık Gebelik

  Hamileliğin 16. haftası içerisine girildiğinde, bebeğe dair elde edilen verilerin birçoğu netlik kazanmış olur. 11 ile 12 cm boyutlarında, ortalama ise 80 ile 100 gr ağırlığına erişen bebekler, iki hafta önceki duruma oranla büyümüş olur.

 • 17. Hafta
  17 Haftalık Gebelik

  Hamileliğinizin 17. haftasına ulaştıysanız artık 4 ay 1 haftalık hamilesiniz demektir. Hamileliğin önceki döneminde yaşanan stres ve sıkıntıların genellikle bu dönemde azaldığı görülür. Hamileliğin ilerlemesinden kaynaklı hem anne adayında hem de bebekte gelişim devam eder.

 • 18. Hafta
  18 Haftalık Gebelik

  Gebeliğin ikinci trimesterına dahil olan 18. haftada hamileliğin en zor ve riskli dönemleri geride kalır. Anneler artık vücutlarındaki birçok değişime alışmaya başlar. Bebek hızlı bir şekilde büyümeye devam ederken anneler de hamilelik sürecinin en keyifli dönemine geçer.

 • 19. Hafta
  19 Haftalık Gebelik

  19 haftalık gebelik döneminde, göbeğinizin artık bariz bir şekilde belirginleşmeye başlamıştır. Bundan sonraki süreçte karnınızın daha da çok büyümesine hazırlıklı olmalısınız. İlerleyen dönemlerde tam anlamıyla kocaman bir göbeğe sahip olacaksınız.

 • 20. Hafta
  20 Haftalık Gebelik

  40 hafta olarak hesaplanan hamilelik süresinin yarısı olan 20. haftada bebeğin gelişimi hızla devam eder. Anne rahminde hayat bulan minik bebek büyüdükçe, anne adayının karın bölgesinin de genişlediği görülür.

 • 22. Hafta
  22 Haftalık Gebelik

  Gebeliğin 22. haftası hamilelik sürecinin önemli dönemeçlerinden biridir. Anne bedeninde pek çok değişim yaşanır. Bu nedenle doktorunuz sizin ve bebeğinizin sağlığı için yeni testler isteyebilir.

 • 23. Hafta
  23 Haftalık Gebelik

  Hamileliğin 23. haftasına ulaştıysanız bu zorlu sürecin en önemli noktalarından birisine gelmişsiniz demektir. Artık büyük ölçüde ağrılarınızın hafiflediğini hissedersiniz. Bu süreçten sonra çok daha dikkatli olmanız gereken bir dönemle karşı karşıyasınız!

 • 24. Hafta
  24 Haftalık Gebelik

  Hamileliğin 2. trimester döneminin son ayıdır. Annenin rahminde hayat bulan minik beden, 24 haftalık gebelikte küçük bir kavun büyüklüğüne ulaşır. Anne adayının karnı büyüdükçe vücudunda dengesizlik başlar.

 • 25. Hafta
  25 Haftalık Gebelik

  Hamileliğin 25. haftası, artık gebelik döneminizin yarısından çoğunu atlattığınız ve bebeğinizin gelişmesinde oldukça büyük bir yol katettiğiniz dönemdir. Bu dönemde hem sizde hem de bebeğinizde yaşanabilecek kimi değişikliklerin gözlemlenmesi ve bunların bilincinde olarak gebelik sürecinizi devam ettirmeniz, sizin ve bebeğinizin sağlığı açısından büyük bir önem taşımaktadır.

 • 26. Hafta
  26 Haftalık Gebelik

  Hamileliğin her haftasının kendine özel durumları vardır. Gerek anne adayında gerekse de bebekte her dönemde bir kısım değişiklikler görülür. 26 haftalık gebelik döneminde hamileliğin büyük bir kısmı geride kalır, artık bebeğin doğumu için gün sayılır.

 • 27. Hafta
  27 Haftalık Gebelik

  27. hafta gebelik, en rahat zamanlar olarak adlandırılan 2. trimester döneminin geride kaldığı hafta olarak bilinir. "27 haftalık gebelik kaç aylık olur?" sorusu bu dönemde pek çok anne adayı tarafından merak edilir.

 • 28. Hafta
  28 Haftalık Gebelik

  28 haftalık gebelik; üçüncü trimestera, yani son üç aylık döneme artık girildiği anlamına gelir. "28 haftalık gebelik kaç aylık olur?" sorusu bu dönemde pek çok anne adayı tarafından merak edilir. Cevap olarak 6 ay 16 günlük gebelik süresi verilebilir.

 • 29. Hafta
  29 Haftalık Gebelik

  Hamileliğin 29. haftasında, bebek hızlı bir şekilde büyümeye devam ederken, anne adayı da artık gebeliğin sonlarına doğru yaklaşmış olur. Anne karnındaki minik ve narin bedenin, dış dünyaya hazırlanmaya devam ettiği gebeliğin 29. haftasında, anne adayında bariz bir ağırlaşma hissi oluşur.

 • 30. Hafta
  30 Haftalık Gebelik

  Hamileliğin 30. haftası, bebeğinizin gelişim döneminde oldukça önemli ve kritik bir yere sahiptir. Bu son derece hassas dönemde, hem bebekte hem de annede görülmesi mümkün olan pek çok farklılığa şahit olabilir, bebeğinizin büyümesine somut olarak tanıklık edebilirsiniz.

 • 31. Hafta
  31 Haftalık Gebelik

  Gebeliğin 31. haftası, anne adaylarının en fazla rüya gördüğü dönem olarak bilinir. Bu haftada vücudunuzdaki değişken gebelik hormonları nedeniyle daha gözlerinizi kapatır kapatmaz garip rüyalar görebilirsiniz.

 • 31. Hafta
  31 Haftalık Gebelik

  Gebeliğin 31. haftası, anne adaylarının en fazla rüya gördüğü dönem olarak bilinir. Bu haftada vücudunuzdaki değişken gebelik hormonları nedeniyle daha gözlerinizi kapatır kapatmaz garip rüyalar görebilirsiniz.

 • 32. Hafta
  32 Haftalık Gebelik

  Hamilelikte 32. hafta, gebelik serüveninin son iki ayına girilmiş olduğunu gösterir. Bazı anne adayları bu hafta içerisinde "32 haftalık gebelik kaç aylıktır?" sorusuna yanıt arar. Bu hafta başında 7 ay 14 günlük hamile olunurken; hafta bitiminde, yani 32 hafta 6 günlük iken ise 7 ay 20 günlük gebe sayılırsınız.

 • 33. Hafta
  33 Haftalık Gebelik

  33 haftalık gebelik, hamileliğin sonuna doğru yaklaşıldığını, 8. aya doğru doğru gelindiğini ifade eder. Birçok anne, "33 hafta gebelik kaç aylık oluyor?" diye merak eder. Haftanın başında tam olarak 7 ay 21 günlük gebeyken, haftanın sonunda 7 ay 27 günlük hamilesinizdir.

 • 34. Hafta
  34 Haftalık Gebelik

  34. hafta gebelik, hamilelik sürecinin 8. ayına geldiğinizi gösterir. Artık erken doğum riski olsa dahi bebeğiniz, hayatta kalacak kadar gelişimini tamamlamıştır. Gebeliğin 34. haftası aynı zamanda anne adaylarının doğumla ilgili endişelerinin ve sorularının yoğunlaşmaya başladığı dönem olarak bilinir.

 • 35. Hafta
  35 Haftalık Gebelik

  35 haftalık gebelik, artık ağrılarınızı yoğun biçimde hissettiğiniz haftaya girdiğiniz anlamına gelir. Gerçekten de bir zamanlar pelvik bölgesinde minik bir şekilde duran rahminiz, artık kaburgalarınıza kadar dayandığı için daha yorgun hissediyor olabilirsiniz.

 • 36. Hafta
  36 Haftalık Gebelik

  Gebeliğin 36. haftası itibariyle doğumun gerçekleşmesine sadece dört haftanız kalmıştır. Giderek heyecanlı olmaya başlayan bekleyiş başlamış, doğumun ne zaman ve hangi tarihte başlayacağı konusunda endişe ile karışık heyecanınız ailece başlamış olabilir.

 • 37. Hafta
  37 Haftalık Gebelik

  37 haftalık gebelik, hamilelik yolculuğunuzun neredeyse sonuna geldiğinizi gösterir. Yani olası bir doğum durumunda artık bebeğiniz dış dünyaya hazırdır. Ancak anne karnında durduğu sürece elbette büyümeye ve kilo almaya devam eder.

 • 38. Hafta
  38 Haftalık Gebelik

  38 haftalık gebelik, artık doğum sınırına yaklaşıldığının habercisidir. İstatistiklere göre, doğumların yüzde 75'i 38 ila 41. hafta arasında gerçekleşir. Eğer son adet tarihinizi doğru olarak hatırlıyorsanız, doğuma 1-2 hafta kaldığını belirleyebilirsiniz.

 • 39. Hafta
  39 Haftalık Gebelik

  39 haftalık gebelik, artık beklenen doğum tarihinize sadece bir hafta kaldığını gösterir. Tamamen gelişmiş ve dış dünyaya hazır hale gelmiş olan bebeğiniz bu hafta içinde de her an doğmak isteyebilir. bazen ise bebekler 1-2 hafta daha anne rahminde kalmak isteyebilir.

 • 40. Hafta
  40 Haftalık Gebelik

  Hamileliğin son haftaları olan bu günlerde hayatınızın en güzel ve en eşsiz 40 haftasını geçirdiğiniz için kendinizi kutlayabilirsiniz. 40 hafta gebelik, artık maceranın sona erdiği ve bebeğinize kavuşma zamanınızın geldiği zamandır.