Uzm. Ecz. Esra Zengin

Uzm. Ecz. Esra Zengin

Bursa Plaza Eczanesi

1994 yılında Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesini bitirdikten sonra 1995 yılında ilk eczanesini Sinop Eczanesi adı altında Bursa'da açtı. Buradaki 7 senelik ilaç-reçete odaklı eczacılıktan sonra, başta dermokozmetik olmak üzere ilaç dışı kategorilerdeki deneyimlerini geliştirmek amacıyla yerini şehir merkezine taşıma kararı aldı. Zafer Plaza A.V.M yanında Plaza isimli eczanesini 2002 yılında açtı.

Dermokozmetiğin inanılmaz geliştiği yıllardı . Estetisyenlik eğitimi aldı ve Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek kabin bakımı uygulamalarına başladı. Eczanesi 35 m2 idi ve bir süre sonra bu alan haliyle dar gelmeye başladı. Çok kısa sürede eczanesini  büyüterek 105m2 ye çıkarttı.

Gelişen Eczacılığa çok hızlı ayak uydurması kendisine 2005 yılında L'oreal firmasının Cannes'da düzenlenen uluslararası bir eczacı konvansiyonunda Marketing dalında 1. lik ödülü kazandırdı.

Bu arada edindiği tecrübe ve mesleki birikimlerini yazıya dökmek istedi ve  Türkiye'de belki de ilk defa magazin dergilerinde sağlık köşeleri oluşturup sağlık ve  eczacılık üzerine köşe yazıları yazmaya başladı.

2008 yılında kendine ait ilk sağlık dergisini "Elite Sağlık" adı altında çıkarttı.

Ardından 2009 yılında halen kurucu üyesi olduğu Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneğine ait "Pharmetic Dergisinin " ilk sayısının çıkarılmasını organize etti. Bir süre bu derginin yayın yönetmenliğini yaptı. Bugün " Pharmetic Dergisi"THY Dergisinden  sonra Türkiye'nin 2. en yüksek tirajlı dergisi olup halen Pharmetic Eczanelerinden tüm Türkiye'de ücretsiz olarak  tüketiciye ulaşmaktadır.

2014-2016 arasında Yeditepe Üniversitesi Klinik Eczacılık' ta yüksek lisans eğitimini tamamladı.

2015-2016 yılında Otistik çocuklar yararına Nobel İlaç Firması ile sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirdi . Yerel olarak yaptığı bu projeyi ulusal alanda yaymak için Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği  proje komisyonunda çalışmalarına devam etmektedir.

2017 yılında House of Human'da Profesyonel koçluk eğitimlerini tamamladı ve Armente bünyesine katıldı.

Mesleki anlamda ilham kaynağım diye nitelediği Ecz. Gökhan Zengin ile evli, Öykü ve Sıla'nın annesidir...

Uzm. Ecz. Esra ZENGiN

PLAZA ECZANESİ

Bursa